Fotograf ślubny prezentuje

Poradnik dla Pary Młodej

 

Fotograf ślubny prezentuje poradnik dla pary Młodej

 

Zapraszam do lektury mojego autorskiego poradnika, który stworzyłem specjalnie dla Par Młodych, które już niebawem będą brały ślub. Przekazuję w nim ciekawe wskazówki, dzięki którym unikniecie wpadek a Wasz ślub będzie piękniejszy w Waszych wspomnieniach i na zdjęciach ślubnych.

Pamiętajcie, że poradnik ten nie jest kompendium wiedzy o organizowaniu ślubu a jedynie zbiorem luźnych uwag i spostrzeżeń napisanych z perspektywy fotografa ślubnego z dużym doświadczeniem.

Nie mam wątpliwości, że ciężko będzie Wam zapamiętać i zastosować wiele informacji które przekazuje, niemniej jednak wierzę w to, że poradnik ten w pewnym stopniu pomoże Wam w organizacji wymarzonego ślubu i wesela.

 

Nie organizujcie ślubu w dniu ślubu

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. W tym dniu to Wy jesteście gwiazdami i nie starajcie się tego zmieniać. W dniu ślubu nie zajmujcie się jego organizacją. Jeżeli jakaś sprawa wymaga załatwienia to postarajcie się wysługiwać świadkami, drużbami czy rodzeństwem. Waszą rolą jest przeżywanie ślubu i czynne w nim uczestniczenie.

 

Przygotujcie się na wszystko a unikniecie stresu

Wiem, że nie można przygotować się na wszystko ale zaplanowanie dnia ślubu z dużym zapasem czasu, da Wam komfort w przypadku niespodziewanych problemów takich jak: opóźnienie kosmetyczki, nieoczekiwane problemy z garderobą, zagubione obrączki czy problemy z dojazdem.

Zapas wolnego czasu daje szansę również Waszemu fotografowi ślubnemu na wykonanie ciekawszych zdjęć ślubnych. 

 

Uwaga na makijaż ślubny

Zupełnie nie znam się na makijażu ale wiem jak on prezentuje się na zdjęciach ze ślubu. Nie może być on za słaby ale co bardziej istotne nie może być za mocny. Przykładem mogą być „dopełniane” rzęsy, których nadmiar może spowodować opadanie powieki, a w rezultacie na zdjęciach daje efekt „zamkniętego” oka. Pamiętajmy, że nie zawsze trendy, które obowiązują w świecie mody, pasują do nas.

Obecnie nikogo nie dziwi delikatny makijaż Pana Młodego. W szczególnie jeśli jego skóra nadmiernie się świeci to bez obaw można pokusić się o nałożenie niewielkiej warstwy pudru, czy fluidu.

 

Scenografia zdjęć ślubnych

Ważną kwestią w dniu wesela jest scenografia. Gdy nadchodzi moment powitania Pana Młodego w domu Pani Młodej, błogosławieństwa czy życzeń na sali - starajcie się unikać pomieszczeń, które są ciasne i mało atrakcje wizualnie (np. przedsionków, korytarzy). Wygląd pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na wygląd zdjęć ślubnych, czy ślubnego video więc w miarę możliwości warto zwrócić uwagę na tą kwestię.

 

Pozować czy nie pozować podczas reportażu ślubnego?

Podczas całego dnia ślubu nie starajcie się pozować przed fotografem - ślub to nie sesja reklamowa. Oczywiście, są momenty kiedy fotograf ślubny będzie oczekiwał od Was spojrzenia w jego kierunku czy promiennego uśmiechu, ale wówczas wyraźnie Wam to zasugeruje. Przeżywajcie dzień ślubu na swój sposób, dotykajcie się, całujcie i cieszcie się sobą nawzajem. Uśmiechajcie się do najbliższych, rozmawiajcie z rodziną i celebrujcie każdą chwilę ponieważ ona już nigdy nie powtórzy. 

 

Przygotowania ślubne, to moment który uwielbiam

Fotograf ślubny - Przygotowania ślubne

Rozpoczęcie reportażu ślubnego najczęściej zaczyna się od przygotowań. To doskonały moment na oswojenie się z obiektywem i ustalenie ostatnich szczegółów związanym z całym ślubem. 

To jak wyglądają przygotowania ślubne jest uzależnione od Waszych preferencji oraz rozplanowania czasowo-logistycznego. Osobiście uwielbiam pojawiać się dużo wcześniej i fotografować przygotowania od samego początku. Mam wówczas możliwość pracy bez dużej presji czasu co idealnie wpisuje się na rozgrzewkę przed całym dniem fotografowania.

 

Nie ma co ukrywać, podczas długich przygotowań wykonuje więcej zdjęć i finalnie daje to lepszy efekt. Idealną opcją jest gdy Pani Młoda i Pan Młody wychodzi z jednego domu. Mogę wówczas skoncentrować się na wykonywaniu zdjęć ślubnych i nie tracić czasu na przejazdy.

 

Poinformujecie domowników, że w dniu ślubu fotograf jest najlepszy przyjacielem rodziny :)

Uprzedźcie domowników, że fotograf ślubny, który pojawi się w Waszym domu będzie starał się uwiecznić również ich na zdjęciach. Poproście aby nie uciekali z kadrów i nie zasłaniali twarzy ;)  Oni również są bardzo ważną częścią reportażu ślubnego.

 

Przygotowanie planu przygotowań ślubnych

Przygotowania ślubne powinny być dobrze zaplanowane. Jeżeli przygotowania Pary Młodej będą odbywać się w dwóch różnych miejscach oddalonych od siebie, należy skrupulatnie ustalić ich plan przebiegu tak, aby Wasz fotograf ślubny miał możliwość wykonania zdjęć z każdego ich etapu.

Jeżeli mieszkacie daleko od siebie to można zorganizować przygotowania w trochę inny sposób, tak aby odległość nie była dużym utrudnieniem w planowaniu całego dnia.

 

W którym pokoju najlepiej fotografować przygotowania ślubne?

Optymalne miejsce fotografowania przygotowań to piękny, duży i jasny salon. Niestety nie każdy takim dysponuje. Jeżeli nie wiecie, w którym pomieszczeniu w Waszym domu wykonać przygotowania to zapytajcie o to swojego fotografa. Na pewno wybierze to z najlepszymi warunkami do fotografowania. 

Podczas przygotowań łatwo o bałagan. Pamiętajcie, że wszystko co będzie w Waszym pokoju może potem być widoczne na zdjęciach ślubnych. Zadbajcie o porządek i ład. Warto wcześniej schować drobiazgi, które nie są związane z ślubem a mogą rozpraszać uwagę na zdjęciach np.: ładowarki od telefonów, piloty, wieszaki czy ubranie.

 

Zdjęcia detali podczas przygotowań ślubnych

Zdjęcia detali podczas przygotowań ślubnych

Zdjęcia detali to stały element rozpoczynający przygotowania ślubne. Zdjęcia te w ciekawy sposób urozmaicają reportaż ślubny. Do najczęściej występujących detali należą: bukiet, obrączki, buty, spinki do mankietów oraz biżuteria.

Warto jest wcześniej przygotować detale, które fotograf ma uwiecznić na zdjęciach. Najlepiej położyć je w jednym miejscu tak, aby niczego nie szukać i aby nic nie zostało pominięte.

 

Czy kochasz swojego psa?

Jeżeli macie zwierzęta, które są bliskie Waszemu sercu pozwólcie im zostać na czas przygotowań. Zwierzęta potrafią świetnie zagrać na zdjęciach i dopełnić kadr. Po latach zdjęcia na którym będzie przewijał się Wasz zwierzak będzie równie porządane co inne.

 

Podczas przygotowań ślubnych, praktycznie zawsze jest chwila na FAQ ;)

1. Pytanie od Pani Młodej: Na którą nogę założyć podwiązkę?

Podczas zakładania podwiązki Pani Młodej zazwyczaj pojawia się pytanie na którą nogę ją założyć. Nie ma to znaczenia, załóżcie podwiązkę na tą nogę, która bardziej wam pasuje. Statystycznie najczęściej jest to prawa noga.

 

2. Pytanie od Pana Młodego: Butonierka, brustasza i poszewka? Co z tym mam zrobić?

Więc tak. Butonierka to mały otwór znajdujący się w lewej klapie marynarki. Jest on bardzo często mylony z brustaszą czyli kieszonką piersiową znajdującą się trochę niżej w którą wkładamy ozdobną chusteczkę – poszetkę. Pan Młody powinien mieć umiejscowiony w butonierce kwiat lub mały bukiecik zwany przypinką. Jeżeli jest problem z włożeniem przypinki do butonierki to można ją przypiąć do klapy marynarki chodź znawcy tematu twierdzą, że jest to błąd.

 

Błogosławieństwo ślubne - pierwsza oficjalna chwila

Błogosławieństwo ślubne - Fotograf ślubny podpowiada

Błogosławieństwo rodziców to pierwszy oficjalny moment w dniu ślubu. To piękna i najczęściej kameralna chwila, która czasem również jest stresująca dla Waszych bliskich, gdyż to oni muszą was pobłogosławić.

Błogosławieństwa najczęściej udzielają rodzice, czasem również dziadkowie oraz rodzice chrzestni. Wasza rola podczas tego momentu ogranicza się właściwie tylko do słuchania. Zwróćcie uwagę aby osoby, które Was błogosławią nie spieszyły się. To wesoły moment ale należy się mu również odpowiedni szacunek, a co za tym idzie pośpiech nie jest wskazany.

 

Porozmawiajcie z rodzicami o błogosławieństwie

Aby ułatwić zadanie Waszym rodzicom i przygotować ich na ten moment, porozmawiajcie z nimi wcześniej i omówcie jak to Waszym zdaniem powinno wyglądać, choćby na podstawie obserwacji z innych ślubów, których byliście świadkami. Rozmowa o tej części dnia ślubu na pewno pomoże Waszym rodzicom i doda im pewności.

 

Uwaga na zatłoczone pomieszczenia

Unikajcie tłoku podczas błogosławieństwa ponieważ ma on negatywny wpływ na Was i rodziców. Mówiąc najprościej, gdy jest tłoczno to robi się duszo i gorąco…

Jeżeli ilość gości okaże się zbyt duża na pomieszczenie w którym zaplanowano błogosławieństwo, warto pomyśleć o małej reorganizacji tak, aby osoby, które nie błogosławią nie przeszkadzały innym. Duży tłok podczas błogosławieństwa, ogranicza również miejsce pracy fotografa i ma negatywny wpływ zdjęcia.

 

Błogosławieństwo w kościele? Czemu nie!

Coraz częściej Pary Młode decydują się na wykonanie błogosławieństwa rodziców w kościele przed mszą. Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie w przypadku gdy Para Młoda chce spotkać się już pod ołtarzem lub gdy dojazd do domu osób wykonujących błogosławieństwo jest utrudniony. 

 

Pod kościołem zaczekajcie na gości weselnych

Jeżeli przyjedziecie do kościoła pierwsi to poczekajcie w samochodzie na resztę gości weselnych i fotografa. Pamiętajcie, to Wy jesteście najważniejsi, na Was mają czekać goście a nie odwrotnie. Bardzo często przed mszą Para Młoda musi udać się do zachrystii w celu podpisania dokumentów. Zróbcie to dyskretnie aby goście weselnie nie widzieli Was przed oficjalnym wejściem do kościoła. Ten moment również jest uwieczniany na zdjęciach.

 

Ślub - najważniejsze chwile, największe emocje

Przysięga ślubna - fotograf ślubny

Przejście przez kościół do ołtarza wymaga w szczególności, aby poruszać się powoli i dostojnie. Biegnąca przez kościół Para Młoda nie wygląda dobrze na żywo, jak i na zdjęciach ślubnych.

Podczas mszy postarajcie się w niej uczestniczyć duchem ale i ciałem. Subtelne gesty dodadzą tej chwili szczyptę magii i uroku. Gdy zauważycie, że fotograf robi Wam zdjęcie to nie spoglądajcie w jego stronę. Warto wówczas spojrzeć się na siebie, uśmiechnąć się oraz mocniej złapać za rękę drugą połówkę. Tak niewielkie i dyskretne gesty dodadzą zdjęciom dobrego smaku i uroku.

Porozmawiajcie z najbliższą rodziną, aby zajęli pierwsze ławki w kościele. Poproście aby inni goście nie zajmowali się fotografowaniem czy filmowaniem. Szczególnie podczas przysięgi bardzo niekorzystnie wyglądają zdjęcia gdy obok Pary Młodej jest kilku „wujków” z aparatami fotograficznymi.

 

Przysięga ślubna niech trwa jak najdłużej

Podczas przysięgi i zakładania obrączek stójcie bokiem do ołtarza, twarzami zwróceni w swoją stronę i patrzcie się na siebie, gdyż przysięgę składacie sobie a nie kapłanowi.

Oczywiście wskazany jest dyskretny uśmiech. A co zrobić, gdy któremuś z Was zadrży głos? Zupełnie nic. Po prostu czasem trzeba dać sobie chwilkę na głębszy oddech. Nikt Was nie będzie poganiał. To najważniejszy moment, wzruszenie jest zawsze. Podczas zakładania obrączek nie spieszcie się. Ten moment w dniu Waszego ślubu – niech trwa jak najdłużej. Bezpośrednio po założeniu obrączek następuje pocałunek – zadbajcie o to, aby był piękny i nie przerywajcie go po 1 milisekundzie :)

 

Komunia święta podczas ślubu

Nowożeńcy w czasie Mszy połączonej z zawarciem małżeństwa bardzo często przyjmują Komunię Święta pod dwoma postaciami: chleba (opłatka) i wina. Nie bądźcie zatem zdziwieni, że po przyjęciu opłatka kolejnym krokiem Komunii Świętej będzie wypicie wina z kielicha, który poda Wam ksiądz.

 

Wyście z kościoła po ślubie -  co warto wiedzieć?

Najczęściej po zakończeniu mszy Para Młoda z kościoła wychodzi ostatnia. Jeżeli w Waszych parafiach jest jednak inaczej to dobrym zwyczajem jest poprosić 2 osoby, aby wyszły pierwsze przed kościół i rzuciły w Waszą stronę ryżem, pieniążkami lub płatkami kwiatów.

Wykonanie tych kilku czynności w znacznym stopniu zwiększy emocje w tym momencie i doda chwili uroku.

Bardzo często Para Młoda po wyjściu z kościoła nie wie co zrobić a możliwości jest wiele. Jeżeli spadnie na was deszcz ryżu i płatków kwiatów to temat rozwiąże się sam, gdyż na Waszych twarzach pojawi nie uśmiech i emocje. Jeżeli w tym momencie nic się nie stanie to po prostu poczęstujcie się soczystym buziakiem i złóżcie sobie życzenia.

 

Jaki jest najlepszy moment na zdjęcie grupowe?

Bezpośrednio po wyjściu z kościoła jest najlepszy moment na wykonanie zdjęcia grupowego. Wówczas wszyscy goście są w jednym miejscu a przed kościołem bardzo często jest sporo wolnego miejsca. Ważny jest również fakt, że na zdjęciu grupowym pod kościołem będą również osoby które zostały zaproszone tylko na ślub i nie będą obecne na weselu.

Jeżeli zapada decyzja o wykonaniu zdjęcia grupowego, to należy je wykonać niezwłocznie po wyjściu z kościoła przed ewentualnymi życzeniami tak, aby goście nie zdążyli się rozejść.

 

Gdzie zorganizować życzenia dla Pary Młodej?

 

Życzenia odbywają się pod kościołem, przed salą lub na sali weselnej. Zadbajcie o komfort swój i Waszych gości i przemyślcie gdzie w Waszym przypadku jest to zrobić najlepiej. Jeżeli ślub odbędzie się o wczesnych godzinach lub jest upalny dzień, a Wy zadecydujecie, że życzenia odbędą się pod kościołem, to warto ustawić się w zacienionym miejscu.

Warto również rozważyć przeprowadzenie życzeń na sali weselnej, będzie to wygodniejsze rozwiązanie szczególnie dla Waszych babć i dziadków. Życzenia na sali będą również dobrym rozwiązaniem jeżeli Wasz ślub odbywa się np. w październiku gdzie temperatury potrafią być niskie a nie wszyscy goście zaopatrzyli się w okrycia wierzchnie.

Ustawiając się do życzeń postarajcie się, aby wokół was była wolna przestrzeń. Pozwoli to wykonać więcej ciekawszych ujęć, na których będą widoczni Wasi goście.

 

Czego unikać podczas pierwszego tańca?

Fotograf ślubny - Wesele

Podczas pierwszego tańca postarajcie się nie śpiewać gdyż ma to negatywny wpływ na Waszą mimikę twarzy. Jeżeli macie wyuczony układ taneczny i są w nim zaplanowane jakieś ciekawe elementy, omówicie go po krótce z fotografem, będzie wówczas większa szansa na wykonanie ciekawego zdjęcia z pierwszego tańca.

 

Uwaga na wytwornice dymu starego typu!

Jeżeli Wasz Dj lub zespół dysponuje zwykłą wytwornicą dymu, to proponuje aby nie używać jej podczas pierwszego tańca. Zadymienie parkietu powoduje, że zdjęcia są mdłe i smutne. W przypadku wytwornicy ciężkiego dymu, problem występuje w minimalnym stopniu, ponieważ dym przez dłuższy czas utrzymuje się przy podłodze tworząc piękny efekt tańcu w chmurach, który pięknie prezentuje się na zdjęciach.

 

Para Młoda musi się bawić na własnym weselu!

Mimo wielu obowiązków wynikających z bycia Panią i Panem Młodym pamiętajcie, aby znaleźć czas na zabawę w ciągu całego wesela. Jeżeli Wy nie będziecie mieli ochoty na zabawę to Wasi goście również mogą jej nie mieć.

 

Kiedy jest najlepsza pora aby podać tort weselny?

Na pewno obsługa sali zaproponuje wam odpowiednie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że bardzo często w momencie, gdy pojawia się tort weselny, obsługa gasi światła na sali i odpala sztuczne ognie na torcie. Warto zatem, aby w tym momencie na sali było ciemno, czyli idealna pora na tort przypada po zmroku. W takiej chwili postarajcie się stać możliwie blisko tortu (ale w bezpiecznej odległości) jest to bowiem okazja, aby wykonać ciekawe i bardzo klimatyczne zdjęcie.

 

Kiedy wykonać podziękowanie dla rodziców?

Przyjęło się, że podziękowania są robione w późniejszej fazie wesela między godz. 20 a 24. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ im późniejsza godzina tym fryzury i garderoba Wasza i rodziców jest w większym nieładzie. Myślę, że im wcześniej ten moment będzie wykonany tym lepiej.

 

Uwaga na reklamy i banery!

Każdy DJ czy zespół weselny posiada w swoim wyposażeniu elementy dekoracyjne i reklamowe w postaci np. banerów. Warto zwrócić na to uwagę ponieważ są to elementy, które bardzo często nie wpisują się w wystrój sali, a jednak są potem widoczne na zdjęciach.

 

Oczepiny - zakończenie zdjęć ślubnych

Fotograf najczęściej opuszcza wesele zaraz po oczepinach, dlatego wszystkie ważne momenty powinny odbyć się wcześniej tak, aby były uwiecznione na zdjęciach.

 

Czy sesja plenerowa w dniu ślubu ma sens?

Sesja plenerowa - fotograf ślubny

Obecnie szybkie sesje plenerowe w dniu ślubu są bardzo popularne i Pary Młode chętnie z nich korzystają nawet jeżeli w późniejszym czasie planują wyjazdową sesję plenerową.

Podczas takiej sesji Pani Młoda ma oryginalny makijaż i fryzuję co jest ciężkie do odtworzenia w innym dniu. Poza tym w dniu ślubu są obecnie wielkie emocje, których nie można wywołać w innym dniu. Dodatkowo sesja taka plenerowa najczęściej nie wierze się z dodatkowymi opłatami, więc czemu by tego nie wykorzystać.

 

Jak zaplanować sesję plenerową w dniu ślubu?

Plener ślubny powinien być wcześniej dokładnie zaplanowany, aby Wasza nieobecność na sali nie była zauważona przez gości. Czas dojazdu na plan zdjęciowy i czas trwania sesji powinien być jak najkrótszy dlatego miejsce wyjazdu powinno być blisko sali weselnej. W miarę możliwości należy unikać miejsc, gdzie jest dużo ludzi.  

W czasie Waszej nieobecności na sali warto zadbać o gości i zagospodarować im częściowo czas np. podwieczorkiem czy wpisem do księgi pamiątkowej.

 

Plener ślubny w dniu innym niż ślubu

Plener w dniu innym niż ślub również należy zaplanować, jednak w tym wypadu ogranicza nas tylko odpowiednie światło. Każdy fotograf ślubny ma swoje ulubione miejsca na sesje plenerowe, jeżeli jednak macie jakieś pomysły to koniecznie porozmawiajcie o nich z fotografem. Możliwe, że są ciekawe i warte zrealizowania. Jeżeli macie ochotę poeksperymentować z gadżetami do zdjęć to fajnie – byle nie było ich zbyt dużo.

 

Jaka jest optymalna pora dnia na wykonanie zdjęć plenerowych?

Planując miejsce na plener ślubny należy unikać otwartych przestrzeni podczas fotografowania w ciągu mocno słonecznego dnia. Godzinę przed zachodem, gdy słońce zaczyna delikatnie świecić należy wyjść z cienia i łapać jego ostatnie promienie. Wasz fotograf powinien wiedzieć kiedy i gdzie wykonywać zdjęć plenerowe. Polegajcie na jego wskazówkach.

 

Jak przygotować się do pleneru ślubnego?

Po pierwsze bądźcie wypoczęci. Zmęczenie jest widoczne na zdjęciach i nie można go wyretuszować. Po drugie, plener ślubny to bardzo często wysiłek fizyczny. Zadbajcie o pełne żołądki i butelkę wodny dla ochłody. Nie zabierajcie zbędnych rzeczy bo podczas sesji będą Wam one jedynie przeszkadzać – zawsze można zostawić je w aucie. Jeżeli macie w planach zdjęcia w trudnym terenie pomyślcie o wygodnym obuwiu zastępczym.

 

Pozować czy nie pozować podczas pleneru ślubnego?

Podczas fotografowania musicie całkowicie otworzyć się przed fotografem, albo o nim zupełnie zapomnieć. Postarajcie się nie pozować i nie udawać a jedynie pokazywać swoje naturalne oblicze i miłość do drugiej osoby.

Nie obawiajcie się. Dla osób zamkniętych w sobie, które mają problem z byciem fotografowanym mam przygotowanych kilka magicznych sztuczek, które pozwolą się zrelaksować przed obiektywem i pokazać swoją prawdziwą twarz.