ŚLUBNE FOTO ROZPRAWKI CZYLI 
SPOSÓB NA PIĘKNE ZDJĘCIA ŚLUBNE – PORADNIK DLA PARY MŁODEJ
WPROWADZENIE
Piękny i dobrze zorganizowany ślub, zapada w pamięci wszystkich osób w nim uczestniczących na długie lata. Warto więc zadbać o każdy jego detal i odpowiednio przygotować się do tego dnia.
Zapraszam do mojego autorskiego poradnika „Ślubne foto-rozprawki”. Opisuję w nim cenne wskazówki, dzięki którym unikniecie przykrych wpadek a Wasz ślub będzie jeszcze piękniejszy na żywo, w waszych wspomnieniach i na zdjęciach.

Poradnik ten nie jest kompendium wiedzy o organizowaniu ślubu a jedynie zbiorem uwag napisanych z perspektywy fotografa ślubnego, który był na wielu uroczystościach i nie jedno już widział. 
1. UWAGI OGÓLNE – CZYLI CO I JAK W DNIU ŚLUBU
Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. W tym dniu jesteście gwiazdami i nie starajcie się tego zmieniać. W dniu ślubu nie zajmujcie się jego organizacją. Jeżeli trzeba jeszcze coś załatwić to wysługujcie się świadkami i drużbami. Ich rolą jest, aby ślub był dopieszczony, a Wy zadowoleni. Waszą rolą jest przeżywanie ślubu i czynne w nim uczestniczenie.

Zaplanujcie wszystko z zapasem czasu. Opóźnienie kosmetyczki, czy nieoczekiwane problemy z garderobą powodują niepotrzebny stres i nerwy. Zapas wolnego czasu daje szansę również Waszemu fotografowi ślubnemu na wykonanie ciekawszych zdjęć ślubnych. Warto wspomnieć również, że to na Was mają czekać goście a nie odwrotnie. Ale o tym więcej w dalszej części.

Ważną kwestią w dniu ślubu jest scenografia. Gdy nadchodzi moment powitania Pana Młodego w domu Pani Młodej, błogosławieństwa czy życzeń na sali- starajcie się unikać pomieszczeń, które są małe i ciemne (np. przedsionków, korytarzy). Wygląd pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na wygląd zdjęć ślubnych, czy ślubnego video więc warto zwrócić uwagę na tą kwestię.

Uprzedźcie domowników, że fotograf, który pojawi się podczas Waszego ślubu będzie starał się uwiecznić również ich. Poproście aby nie uciekali z kadrów i nie zasłaniali twarzy. Oni również są bardzo ważną częścią reportażu ślubnego.

Starajcie się nie pozować, ślub to nie sesja reklamowa. Oczywiście, są momenty kiedy fotograf ślubny będzie oczekiwał od Was spojrzenia w jego kierunku czy promiennego uśmiechu, ale wówczas wyraźnie Wam to zasugeruje. Przeżywajcie dzień ślubu na swój sposób, uśmiechajcie się do najbliższych, rozmawiajcie i cieszcie się z tych pięknych chwil.
2. PRZYGOTOWANIA ŚLUBNE – JAK PRZEZ NIE PRZEBRNĄĆ
Rozpoczęcie reportażu ślubnego najczęściej zaczyna się od przygotowań. To doskonały moment na oswojenie się z obiektywem i ustalenie ostatnich szczegółów związanym z całym ślubem.

Przygotowania różnią się od siebie. Czasem to pełny reportaż z robienia makijażu i ubierania, a czasem to tylko krótka sesja portretowa i kilka zdjęć detali. To od Was zależy w jakim stopniu otworzycie się przed fotografem.
Uwaga na makijaż, nie może być za słaby ale też nie za mocny. Nie zawsze trendy, które obowiązują w świecie mody, pasują do nas. Przykładem mogą być „dopełniane” rzęsy, których nadmiar może spowodować opadanie powieki, a w rezultacie na zdjęciach daje efekt „zamkniętego” oka.

Kiedyś makijaż Pana Młodego był abstrakcją. Obecnie nikogo nie dziwi, szczególnie jeśli skóra Pana Młodego nadmiernie się świeci bez obaw można pokusić się choćby o nałożenie niewielkiej warstwy pudru, czy fluidu.
Przygotowania ślubne powinny być dobrze zaplanowane. Jeżeli przygotowania Pary Młodej będą odbywać się w dwóch równych miejscach oddalonych od siebie, należy skrupulatnie ustalić ich plan przebiegu tak, aby fotograf miał możliwość wykonania zdjęć z każdego ich etapu.

Jeżeli nie wiecie, w którym pomieszczeniu w Waszym domu wykonać przygotowania to zapytajcie o to swojego fotografa. Na pewno wybierze to z najlepszymi warunkami do fotografowania.
Podczas przygotowań łatwo o bałagan. Pamiętajcie, że wszystko co będzie w Waszym pokoju może potem być widoczne na zdjęciach. Zadbajcie o porządek i ład.

Jeżeli macie zwierzęta, które są bliskie Waszemu sercu pozwólcie im zostać. Zwierzęta potrafią świetnie zagrać na zdjęciach i dopełnić kadr. 

Warto jest wcześniej przygotować detale, które fotograf ma uwiecznić na zdjęciach. Najlepiej położyć je w jednym miejscu tak, aby niczego nie szukać i aby nic nie zostało pominięte. Do najczęściej występujących detali należą: obrączki, buty, spinki do mankietów oraz biżuteria.

Wskazówka dla Pani Młodej
Podczas zakładania podwiązki Pani Młodej zazwyczaj pojawia się pytanie na którą nogę ją założyć. Nie ma to znaczenia, załóżcie podwiązkę na tą nogę, która bardziej wam pasuje. Statystycznie najczęściej jest to prawa noga.

Wskazówka dla Pana Młodego
Butonierka to mały otwór znajdujący się w lewej klapie marynarki. Jest on bardzo często mylony z brustaszą czyli kieszonką piersiową znajdującą się trochę niżej w którą wkładamy ozdobną chusteczkę – poszetkę.
Pan Młody powinien mieć umiejscowiony w butonierce kwiat lub mały bukiecik zwany przypinką. Jeżeli jest problem z włożeniem przypinki do butonierki to można ją przypiąć do klapy marynarki chodź znawcy tematu twierdzą, że jest to błąd.
3. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO  – PIERWSZA OFICJALNA CHWILA
Błogosławieństwo to pierwszy oficjalny moment w dniu ślubu. To piękna i najczęściej kameralna chwila, która czasem również jest stresująca dla Waszych bliskich, gdyż to oni muszą was pobłogosławić. Błogosławieństwa najczęściej udzielają rodzice, czasem również dziadkowie oraz rodzice chrzestni. Wasza rola podczas tego momentu ogranicza się właściwie tylko do słuchania. Zwróćcie uwagę aby nie spieszyli się. To wesoły moment ale należy się mu również odpowiedni szacunek, a co za tym idzie pośpiech nie jest wskazany. Niestety czasem rodzicie chowają twarze co bardzo utrudnia lub nawet uniemożliwia wykonanie zdjęć z tego moment.
Aby ułatwić zadanie Waszym rodzicom i przygotować ich na ten moment, porozmawiajcie z nimi wcześniej i omówcie jak to Waszym zdaniem powinno wyglądać, choćby na podstawie obserwacji z innych ślubów, których byliście świadkami.

Aby uniknąć bałaganu warto chwilkę przed błogosławiłem ustalić miejsce usytuowania Pary Młodej, rodziców, oraz innych gości, a także fotografa i kamerzysty.

Do błogosławieństwa należy uklęknąć, najlepiej na uprzednio przygotowanym białym obrusie lub kawałku białego materiału. Materiał ten ochroni wasze ubranie przed przypadkowym zabrudzeniem, wyznaczy Wasze miejsce w tym momencie oraz uświetni wygląd zdjęć.

Jeżeli ilość gości okaże się zbyt duża na pomieszczenie w którym zaplanowano błogosławieństwo, warto pomyśleć o małej reorganizacji tak, aby osoby, które nie błogosławią nie przeszkadzały innym. Duży tłok podczas błogosławieństwa, ogranicza miejsce pracy fotografa i ma negatywny wpływ na odbiór zdjęcia. 
4. WYJŚCIE Z DOMU – WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA
W momencie wyjścia z domu łatwo jest o chaos. Starajcie się iść obok siebie i nie spieszcie się.
Jeżeli macie dylemat czy w momencie wyjścia z domu ma przygrywać orkiestra to podpowiadam Wam bez wahania, że tak. Obecność weselnych dźwięków powoduje, że moment wyjścia staje się bardziej atrakcyjny i w ogólnym odbiorze jest weselszy – również na zdjęciach.

Jeżeli podczas wyjazdu natkniecie się na tzw. bramy czyli sąsiadów, którzy chcą wam złożyć życzenia to pamiętajcie, że tradycja mówi aby odwdzięczyć się im butelką wódki. Znajomych i sąsiadów, którzy włożyli trud w przygotowanie bram warto dodatkowo wyróżnić i wyjść do nich aby wymienić uściski dłoni. To będzie również okazja do ciekawych zdjęć.

Jeżeli przyjedziecie do kościoła pierwsi to poczekajcie w samochodzie na resztę gości weselnych i fotografa. Pamiętajcie, to Wy jesteście najważniejsi, na Was mają czekać goście a nie odwrotnie.

Przejście przez kościół do ołtarza wymaga w szczególności, aby poruszać się powoli i dostojnie. Biegnąca przez kościół Para Młoda nie wygląda dobrze na żywo, jak i na zdjęciach. Przejście przez kościół jest również jednym z najtrudniejszych momentów do fotografowania, więc niepotrzebny pośpiech utrudni pracę Waszego fotografa i może wpłynąć negatywnie na zdjęcia.
5. ŚLUB – NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE, NAJWIĘKSZE EMOCJE
Postarajcie się uczestniczyć w mszy duchem ale i ciałem. Subtelne gesty dodadzą tej chwili szczyptę magii i uroku. Warto co jakiś czas spojrzeć się na siebie, uśmiechnąć się oraz mocniej złapać za rękę drugą połówkę. Tak niewielkie i dyskretne gesty dodadzą zdjęciom dobrego smaku.

Porozmawiajcie z najbliższą rodziną, aby zajęli pierwsze ławki w kościele. Poproście aby inni goście nie zajmowali się fotografowaniem czy filmowaniem. Szczególnie podczas przysięgi bardzo niekorzystnie wyglądają zdjęcia gdy obok Pary Młodej jest kilku „wujków” z aparatami fotograficznymi.

Podczas przysięgi i zakładania obrączek stójcie bokiem do ołtarza, twarzami zwróceni w swoją stronę i patrzcie się na siebie, gdyż przysięgę składacie sobie a nie kapłanowi.

Oczywiście wskazany jest dyskretny uśmiech. A co zrobić, gdy któremuś z Was zadrży głos? Zupełnie nic. Po prostu czasem trzeba dać sobie chwilkę na głębszy oddech. Nikt Was nie będzie poganiał. To najważniejszy moment, wzruszenie jest zawsze. Podczas zakładania obrączek nie spiszcie się. Ten moment w dniu Waszego ślubu – niech trwa jak najdłużej. Bezpośrednio po założeniu obrączek następuje pocałunek – zadbajcie o to, aby był piękny i nie przerywajcie go po 1 milisekundzie.

Nowożeńcy w czasie Mszy połączonej z zawarciem małżeństwa bardzo często przyjmują Komunię Święta pod dwoma postaciami: chleba (opłatka) i wina. Nie bądźcie zatem zdziwieni, że po przyjęciu opłatka kolejnym krokiem Komunii Świętej będzie wypicie wina z kielicha, który poda Wam ksiądz.
6. WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA I WEJŚCIE NA SALE
Wyjście z kościoła to piękny i uroczysty moment, zatem należy go odpowiednio wykorzystać. Gdy będziecie przechodzić przez kościół kierując się w stronę wyjścia emocje będą z Was opadać. To dobry moment na duże uśmiechy i śmielsze oznaki radości – szczególnie już po opuszczeniu kościoła.

Najczęściej po zakończeniu mszy Para Młoda z kościoła wychodzi ostatnia. Jeżeli w Waszych parafiach jest jednak inaczej to dobrym zwyczajem jest poprosić 2 osoby, aby wyszły pierwsze przed kościół i rzuciły w Waszą stronę ryżem, pieniążkami lub płatkami kwiatów. Wykonanie tych kilku czynności w znacznym stopniu zwiększy emocje w tym momencie i doda chwili uroku.

Bardzo często Para Młoda po wyjściu z kościoła nie wie co zrobić a możliwości jest wiele. Jeżeli spadnie na was deszcz ryżu i płatków kwiatów to temat rozwiąże się sam. Jeżeli w tym momencie nic się nie stanie to po prostu poczęstujcie się soczystym buziakiem i złóżcie sobie życzenia.

Jeżeli zapada decyzja o wykonaniu zdjęcia grupowego, to należy je wykonać niezwłocznie po wyjściu z kościoła przed ewentualnymi życzeniami tak, aby goście nie zdążyli się rozejść. W drodze na salę nie spieszcie się. Dajcie szansę gościom i fotografowi aby zdążyli przygotować się na Wasze powitanie.

Gdzie zrobić życzenia podczas ślubu?
Życzenia odbywają się pod kościołem, przed salą lub na sali weselnej. Zadbajcie o komfort swój i Waszych gości i przemyślcie gdzie w Waszym przypadku jest to zrobić najlepiej. Jeżeli dzień ślub odbędzie się o wczesnych godzinach lub jest upalny, a Wy zadecydujecie, że życzenia odbędą się pod kościołem, to warto ustawić się w zacienionym miejscu. Warto również rozważyć przeprowadzenie życzeń na sali weselnej, będzie to wygodniejsze rozwiązanie szczególnie dla Waszych babć i dziadków. Życzenia na sali będą również dobrym rozwiązaniem jeżeli Wasz ślub odbywa się np. w październiku gdzie temperatury potrafią być niskie a nie wszyscy goście zaopatrzyli się w okrycia wierzchnie.

Ustawiając się do życzeń postarajcie się, aby wokół was była wolna przestrzeń. Pozwoli to wykonać więcej ciekawszych ujęć, na których będą widoczni Wasi goście.
7.PIERWSZY TANIEC I ZABAWA WESELNA
Podczas pierwszego tańca postarajcie się nie śpiewać gdyż ma to negatywny wpływ na Waszą mimikę twarzy. Warto jest spoglądać na siebie oraz w stronę swoich gości. Jeżeli macie wyuczony układ taneczny i są w nim zaplanowane jakieś ciekawe elementy, omówicie go po krótce z fotografem, będzie wówczas większa szansa na wykonanie ciekawego zdjęcia. 

Jeżeli Wasz Dj lub zespół dysponuje zwykłą wytwornicą dymu, to proponuje aby nie używać jej podczas pierwszego tańca. Zadymienie parkietu powoduje, że zdjęcia są mdłe i smutne. W przypadku wytwornicy ciężkiego dymu, problem występuje w mniejszym stopniu, ponieważ dym przez dłuższy czas utrzymuje sie przy podłodze tworząc piękny efekt tańcu w chmurach. 

Mimo wielu obowiązków wynikających z bycia Panią i Panem Młodym pamiętajcie, aby znaleźć czas na zabawę w ciągu całego wesela. Jeżeli Wy nie będziecie mieli ochoty na zabawę to Wasi goście również mogą jej nie mieć.
Kiedy podać tort weselny?

Na pewno obsługa sali zaproponuje wam odpowiednie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że bardzo często w momencie, gdy pojawia się tort weselny, obsługa gasi światła na sali i odpala sztuczne ognie na torcie. Warto zatem, aby w tym momencie na sali było ciemno, czyli idealna pora na tort przypada po zmroku. W takiej chwili postarajcie się stać możliwie blisko tortu (ale w bezpiecznej odległości) jest to bowiem okazja, aby wykonać ciekawe i bardzo klimatyczne zdjęcie.

Kiedy wykonać podziękowanie dla rodziców?
Przyjęło się, że podziękowania są robione w późniejszej fazie wesela między godz. 20 a 24. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ im późniejsza godzina tym fryzury i garderoba Wasza i rodziców jest w większym nieładzie. Myślę, że im wcześniej ten moment będzie wykonany tym lepiej.

Fotograf najczęściej opuszcza wesele zaraz po oczepinach, dlatego wszystkie ważne momenty powinny odbyć się wcześniej tak, aby były uwiecznione na zdjęciach.
8. SESJA PLENEROWA – KIEDY I GDZIE JĄ WYKONAĆ
Sesja plenerowa może być wykonana w dniu wesela lub w innym dniu.

Plener w dniu wesela powinien być wcześniej dokładnie zaplanowany, aby Wasza nieobecność na sali nie była zauważona przez gości. Czas dojazdu na plan zdjęciowy i czas trwania sesji powinien być jak najkrótszy dlatego miejsce wyjazdu powinno być blisko sali weselnej. W miarę możliwości należy unikać miejsc, gdzie jest dużo ludzi.  W czasie Waszej nieobecności na sali warto zadbać o gości i zagospodarować im częściowo czas np. podwieczorkiem czy wpisem do księgi pamiątkowej.

Plener w dniu innym niż ślub również należy zaplanować, jednak w tym wypadu ogranicza nas tylko odpowiednie światło. Każdy fotograf ślubny na swoje ulubione miejsca na sesje plenerowe, jeżeli jednak macie jakieś pomysły to koniecznie porozmawiajcie o nich z fotografem. Możliwe, że są ciekawe i warte zrealizowania. Jeżeli macie ochotę poeksperymentować z gadżetami do zdjęć to fajnie – byle nie było ich zbyt dużo.
Planując miejsce na plener ślubny należy unikać otwartych przestrzeni podczas fotografowania w ciągu słonecznego dnia. Godzinę przed zachodem, gdy słońce zaczyna delikatnie świecić należy wyjść z cienia i łapać jego ostatnie promienie.

Bądźcie wypoczęci. Zmęczenie jest widoczne na zdjęciach i nie można go wyretuszować. Plener ślubny to wysiłek fizyczny. Zadbajcie o pełne żołądki i butelkę wodny dla ochłody. Nie zabierajcie zbędnych rzeczy bo podczas sesji będą Wam one jedynie przeszkadzać – zawsze można zostawić je w aucie. Jeżeli macie w planach zdjęcia w trudnym terenie pomyślcie o wygodnym obuwiu zastępczym.

Podczas fotografowania musicie całkowicie otworzy się przed fotografem, albo o nim zupełnie zapomnieć. Postarajcie się pokazać swoje naturalne oblicze, pokazać miłość do siebie.
Back to Top